Isolering af tag, korrekt udført fra start

Når taget skal isoleres, er det vigtigt at have styr på både materialer, varmetab og gældende krav i bygningsreglementet. Hos KN Tagdækning sikrer vi, at isoleringen udføres korrekt, effektivt og efter de lovkrav, der gælder for jeres bygning.

ISOLERING

Der skal være styr på isoleringen

Det er vigtigt for os, at det overholder isoleringskrav (u-værdier) ift. bygningsreglementet eller bygningernes samlede krav til varmetab (varmetabsberegning). Der skal være fokus på krav til trykstyrke og eventuelle brandkrav. 

De forskellige typer af udvendig tagisolering kan udføres som plan isolering, hvor isolering og tagdækning følger underlaget eller der kan opbygges fald i isoleringen som kileskåret isolering. 

Faldopbygning kan udføres med saddeltagsopbygning og modfaldskiler eller som fuldt opbygget kuvertfald. I skotrender kan der også opbygges fald med enten ”svineryg” (skotrendekile) eller kasserendekile.

TYPER AF ISOLERING

Vi nørder i isolering

Mineraluld

Kendetegnes ved god isoleringsevne, gode brandegenskaber og fleksibelt materiale. Vi anvender primært mineraluld fra Rockwool, men kan på forespørgsel også leverer fra bla. Isover, Paroc osv.
EPS (ekspanderet polystyren)

Kendetegnes ved god isoleringsevne, god trykstyrke og lav vægt. Vi anvender primært EPS fra Jackon og Sundolitt.
PIR/PUR skum (polyisocyanurat/polyurethan)

Kendetegnes ved høj isoleringsevne, god trykstyrke og lav vægt. Vi anvender primært PUR/PIR fra Kingspan.
XPS (ekstruderet plystyren)

Kendetegnes ved høj isoleringsevne, høj trykstyrke, fugt modstand og lav vægt. Vi anvender primært XPS fra Jackon og Sundolitt.
Celleglas

Kendetegnes ved høj isoleringsevne, høj trykstyrke, fugt modstand og gode brandegenskaber. Vi anvender primært celleglas fra Foamglas.
Tryghed efter afleveringen

15 års produktgaranti
på tagdækning

Når KN Tagdækning står for dit tag, følger der 15 års produktgaranti med. Samtidig tilbyder vi gratis hotline og ekstraordinære servicetjek, så du har en faglig partner med hele vejen.

UDVALGT REFERENCE

1. Håndværkerkollegiet

Et tag med mere end bare funktion. Her har vi skabt rammerne for hverdagen – hvor både teknik og opholdsrum spiller sammen i højden.

UDVALGT REFERENCE

2. Brande skole

På Brande Skole måtte vi have den store schweizerkniv frem!

Her skulle vi nærmest lave ‘én af hver’ – der var tagterrasser, boldbane, grønt tag, atrium, underlag til solceller og teknik for at nævne nogle af tingene.

UDVALGT REFERENCE

3. Isfjordcenteret

Et tag, der falder naturligt ind i noget større. Udført med respekt for omgivelserne og de særlige forhold i Grønland.

Kontakt os

Ring direkte
+45 97 86 17 33

(Hverdage 7–16)

Eller skriv til os

Leder du efter en bestemt tagnørd?

Hos os er det helt normalt at gå direkte til den samme person igen. Vi bygger relationer, der holder – også efter at arbejdet er udført.